Materiały edukacyjne

  • Scenariusze warsztatów do pobrania
  • Warsztaty ekspertów do wysłuchania
  • Prezentacje multimedialne

 

wiedza

kultura słowa

komunikacja

JĘZYK– CZŁOWIEK – KULTURA 

Dla nauczycieli
dla animatorów kultury

 

Scenariusze, wykłady!
Gotowe pomysły na lekcje i warsztaty!

Scenariusze warsztatów

Zapraszamy do pobierania gotowych scenariuszy warsztatów z zakresu antropologii słowa i socjoligwistyki dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych.

Wykłady ekspertów

Posłuchaj wykładów, które nasi eksperci przygotowali specjalnie dla Was!

Materiały edukacyjne do pobrania

Na stronie zamieszczamy prezentacje multimedialne, materiały graficzne i inne dokumenty, które są uzupełnieniem scenariuszy warsztatów z zakresu antropologii słowa.

Archiwum projektowe

Zapraszamy na naszego bloga projektowego, na którym znajdą Państwo scenariusze warsztatów, sprawozdania z realizacji zadań oraz forów językowych. 

JĘZYK – CZŁOWIEK – KULTURA

Antropologia słowa
i socjolingwistyka
dla młodzieży? Tak! 

JĘZYK: INSTYNKT CZY WYNALAZEK?

Język to fascynujący twór, który nieustannie dostarcza naukowcom emocji. Już samo zdefiniowanie języka stanowi nie lada problem, nie mówiąc o innych kwestiach z nim związanych. Prawdziwym orzechem do zgryzienia okazuje się dopiero pochodzenie języka.
Jak powstał język? Jak to się dzieje, że przyswaja go każdy człowiek? Skąd wzięło się tyle podobieństw między językami, skoro każdy z nich powstał na potrzeby innej kultury? 
Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania wspólnie! 🙂

 

 

SŁOWA TO SYMBOLE

W swoim Credo poety pisze Borges: „Słowa to symbole naszych wspólnych wspomnień”. To tajemnicze zdanie kryje w sobie – i otwiera – kilka ścieżek lektury. Jedna z nich prowadzi w stronę intuicji, że słowo odwołuje się do czegoś, co sytuuje się w przestrzeni doświadczenia każdego z nas. Jednocześnie słowo to symbol, aluzja, echo, odesłanie, a to oznacza, że jego żywiołem jest wyobraźnia – najdalej sięgająca i najbardziej tajemnicza z ludzkich władz. W ten sposób – pomiędzy dreszczem doświadczenia i poruszeniem wyobraźni – wydarza się to, co wolno nazwać antropologią słowa.

SŁOWO RODZI SIĘ...

Słowo rodzi się z doświadczenia – ściga rzeczywistość, szuka realnego oparcia. Potrafi stać się dotknięciem, śladem olśnienia, dreszczem tajemnicy. Niekiedy jest swobodną żeglugą. Niekiedy – dryfem znaczeń. Często – strojąc mądre miny – rości sobie pretensje do dosłowności. W istocie jednak zawsze pozostaje metaforą i jako metafora zestraja doświadczenie z wychodzącą mu naprzeciw wyobraźnią, wydobywa z niemoty ludzką prawdę, sprawia, że można o niej opowiedzieć. Ta siła metafory najpełniej daje o sobie znać w literaturze, zwłaszcza w poezji – która jest najwyższą formą słowa.

ANTROPOLOGIA SŁOWA

Antropologia słowa dzieli wspólne podejście badawcze z antropologią kultury, nie będąc jej działem, ani osobną dyscypliną, lecz jedną z możliwych perspektyw. Każda kultura jest bowiem kulturą słowa – przenika ono całe doświadczenie kulturowe człowieka. Przemiany słowa, zwłaszcza poprzez wykorzystywane przez słowo media, przekształcają zarówno struktury osobowe, jak i społeczne. Kulturowe sposoby istnienia języka nie są tu więc przedmiotem wydzielonym – ich badanie daje wgląd w sposoby istnienia człowieka w kulturze.