WYKŁADY EKSPERTÓW
Zapraszamy do wysłuchania wykładów ekspertów –
językoznawców i literaturoznawców.
dr hab. Jarosław Pacuła„Słowa – jak powietrze: niezbędne do życia, lecz bywają ożywcze lub morowe"
dr Beata Drabik „Czy istnieją granice grzeczności językowej?”
dr hab. prof. UJ Aneta Załazińska „Kłamstwo to nie grzech (?)”
dr hab. prof. UJ Aneta Załazińska „CZY WIETNAMCZYK WIDZI KOLORY, CZYLI O RÓŻNICACH JĘZYKOWYCH I RÓŻNICACH W PATRZENIU NA ŚWIAT"
Wykład poświęcony różnorodności językowej naszej planety, różnicom w budowie języków, z których każdy niesie ze sobą specyficzny obraz świata. Język, którym mówimy to filtr, poprzez który patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość i za pomocą którego tę rzeczywistość kreujemy. Nie bez przyczyny już J.W. Goethe przekonywał „Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”.
prof. Marek Bernacki „OCALAJĄCA FUNKCJA POEZJI. REFLEKSJA O WIERSZU „Spotkanie" CZESŁAWA MIŁOSZA"
Przedmiotem wykładu jest jeden z najpiękniejszych, młodzieńczych wierszy Czesława Miłosza pt. Spotkanie. Interpretacji utworu towarzyszy refleksja nad istotą poezji, którą noblista upatrywał w podejmowaniu heroicznej próby ocalania tego, co jest, wydarza się nam i przemija bezpowrotnie. Refleksji metafizyczno-antropologicznej towarzyszy analiza stylu poetyckiego Czesława Miłosza.
dr Jakub Pstrąg „DIALOG I MILCZENIE"
W wykładzie został podjęty temat dialogu i milczenia oraz ich funkcji w kulturze. Współczesne debaty publiczne dowodzą, że zatracamy umiejętność rozmowy.
Zapominamy o tym, że dialog powinien być poszukiwaniem prawdy i porozumienia z zachowaniem szacunku dla drugiej osoby. Czy zastanawialiście się kiedyś
nad znaczeniem milczenia? Cisza, o ile jest dostrzeżona, również może być znakiem w procesie komunikacji
dr hab. prof. UJ Aneta Załazińska „ROZMOWY PRZY OGNISKU"
Wykład opowiadający o komunikacji epoki kultury oralnej, kiedy ludzie posługiwali się jedynie językiem mówionym. Prof. Aneta Załazińska zabiera nas w podróż do czasów, kiedy wypowiedziane słowa wybrzmiewały i ginęły bezpowrotnie. A jedyną możliwością ich zatrzymania była ludzka pamięć.
dr Anna Chudzik „NOWE TECHNOLOGIE I JĘZYK – WTÓRNA ORALNOŚĆ"
Wykład traktujący o nowych technologiach i ich wpływie na to, jak myślimy, zapamiętujemy i komunikujemy się z innymi ludźmi. Po epoce druku, wkroczyliśmy w erę informacji, dominacji mediów audiowizualnych. Paradoksalnie wracamy w ten sposób do pierwotnych form komunikowania się za pomocą obrazu, dźwięku, dotyku – określanych mianem wtórnej oralności.
prof. dr hab. Anna Węgrzyniak „ANTROPOLOGICZNE PYTANIA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ"
Wykład poświęcony antropologicznej problematyce poezji Wisławy Szymborskiej. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości. Twórczość noblistki to nieustanne pytania o to, kim jest człowiek, jaka jest jego natura, skąd przyszedł i dokąd zmierza.
dr Izabela Kraśnicka „RODZENIE SIĘ PISMA – RODZENIE SIĘ NOWEGO SPOŁECZEŃSTWA"
Tematem wykładu jest pismo – najważniejszy środek przekazu naszego dorobku cywilizacyjnego, będący formą porozumiewania się, a także odzwierciedleniem mowy i myśli. Dr Kraśnicka przybliża w swoim wykładzie historię ewolucji pisma od piktogramów do pisma fonetycznego. Opowiada o tym, jak na przestrzeni ostatnich tysiącleci, pismo wpłynęło na zmiany w sposobie myślenia ludzi i ich formy uczestnictwa w kulturze.
dr hab. Izabela Winiarska-Górska „SŁOWNICTWO ZWIERCIADŁEM POLSKIEJ KULTURY"
Wykład poświęcony ewolucji języka. Każde pokolenie uczy się języka od rodziców, ale także dopasowuje słownictwo do swoich potrzeb. Elementy trwałe decydują o ciągłości języka, a formy, które pojawiają się wraz ze zmianami warunków życia, decydują o zmianach. Dlaczego powinniśmy poszerzać nasze słownictwo bierne, poznawać archaizmy, wyrazy przestarzałe, który wychodzą z użycia? Ich znajomość umożliwia nam kontakt z dawnymi tekstami kultury, odkrycie i zrozumienie naszych korzeni.
dr Anna Chudzik „GALAKTYKA UŚMIECHU. O ROLI HUMORU I ZABAWY W NOWYCH MEDIACH"